- Pro pěstitele broskvoní - je třeba provést druhý postřik proti kadeřavosti listů (první už měl být při oteplení v lednu). Jestli opět budou teploty víc jak 7 až 10°C ( na slunci bude víc), proveďte postřik 0,6 až 1% Šampionem (nebo Kuprikolem ze Slovenska). A pokud bude teplo i nadále, opakovat postřik po 14 dnech až do vyrašení listů, pak případně postřikem Dithane, Syllit, nebo Zdravá broskev. Úplně odstranit kadeřavost se asi nepodaří, ale silně se omezí.
- Žloutenka listů broskvoní, révy, ... chloroza - ověřená je zálivka zjara (březen – duben). Je třeba dodat rostlinám železo ve stavu přijatelném pro rostliny: V 10 litrech vody (na 1 větší broskev) rozmíchat 0,5 kg Zelené skalice a 2 dkg kyseliny citronové. Rozmíchat každé zvlášť v plastových nádobách a při slévání míchat – aby směs nezvločkovatěla. Použít na vlhkou půdu - ne za sucha. Pak přihnojovat vhodným hnojivem – Cererit, dávku rozdělit na 3x dokonce května. Další možností je postřik na list Tekutým železem, zelenou skalicí 0,3%, nebo listovými hnojivy s obsahem železa. Postřiky opakovat 3x po 14 dnech.
- Mechy a lišejníky na stromech i v trávě – sice znamenají čisté ovzduší a stromům vcelku neškodí, nejsou vzhledné (škůdci), takže provést postřik před rašenim stromů zelenou skalicí 20 - 30 gramů na 5 litrů vody.
- Už je možno provést řez angreštů a rybízů, podrobnosti na internetu. Po vyrašení hlídat výskyt mšic (kadeřaví se listy rybízů), provést postřik přípravkem Sanium.
Obsah
Bude jaro, začínají práce na zahrádkách
Typ: ostatní
ČZS informuje
Poslední aktualizace: 3. 3. 2025 9:46