V době vegetačního klidu, před rašením stromů likvidujeme lišejníky. Můžeme využít jednu z těchto variant postřiku:
- zelená skalice v koncentraci 5-7 %
- Sulka v koncentraci 5%
- měďnatý fungicid (Champion) v koncentraci 5%
Kadeřavost broskvoní
Přezimující škůdci
Pilatka jablečná
Obaleč jablečný
První generace tohoto škůdce klade vajíčka koncem května nebo začátkem června, druhá generace koncem července až začátkem srpna. Vylíhlé larvy způsobují červivost plodu. Ke stanovení nejvhodnějšího termínu pro ošetření používáme monitorovací soupravy Deltastop-CP případně sledujeme webové stránky www.amet.cz. Používáme přípravky Mospilan, Neem Azal, Spintor, Sanium ultra.
Rez hrušňová
Napadá listy, letorosty a plody. Mezihostitelem jsou jalovce. Proti této infekci požíváme stejné přípravky jako na strupovitost. První ošetření provedeme před květem a po odkvětu opakujeme jednou až dvakrát.
Pilatka švestková
Přezimují larvy v půdě, na jaře se kuklí a dospělci v době květu kladou vajíčka do kališních lístků. Larvy se vžírají do semeníků a způsobují opad květů. Jako ochranu používáme v době dokvétání přípravky Sanium ultra, Mospilan, Spintor. Dále můžeme použít bílé lepové desky, které zavěšujeme do korun a rovněž můžeme zapravit do půdy pod stromy na podzim dusíkaté nebo pálené vápno.
Tmavka
Přezimují larvy v peckách plodů švestek, na jaře se kuklí a dospělci se prokoušou ven a kladou vajíčka do pecek mladých plodů. Dochází k opadu nevyvinutých plodů. Ochrana spočívá v odstraňování napadených plodů, jejich spálení, popř. zakopání tak, aby nad nimi zůstala vrstva zeminy alespoň 15 cm. Dále provádíme postřik 1 týden po odkvětu přípravky Sanium ultra, Mospilan, Spintor.
Obaleč švestkový
Způsobuje červivost plodů, první generace nalétává koncem května až začátkem června a druhá generace koncem července až začátkem srpna. K monitorování používáme soupravu Deltastop CF. Dále dle signalizace podle www.amet.cz. K ošetření použijeme insekticidy Mospilan, Spintor, Sanium ultra.
Moniliový úžeh (spála)
Toto houbové ochoření napadá kromě meruněk a višní taky broskve, švestky i durancie. Ošetření se provádí 2x a to na začátku květu a při dokvétání. Vhodné přípravky jsou Signum, Belanty, Prolectus, Magnicur Quick.
Vrtule třešňová
Způsobuje červivost plodů. Ošetření provádíme, když začíná kvést černý bez, přípravky Mospilan, Spintor, Sanium ultra. Červivost snižuje i vyvěšení žlutých lepových desek, nebo pěstování ranějších odrůd např. Burlat, Kasandra, Helga.
Mšice
Napadají všechny ovocné druhy. Při jejich výskytu použijeme přípravky Mospilan, Neem Azal, Sanium Systém.
Vrtule ořechová
Přezimují kukly pod stromy. Koncem června se líhnou dospělci, kteří kladou vajíčka do rubiny. Vylíhlé larvy způsobují infekci moniliozou a tím zčernání plodů. Nálet škůdce monitorujeme žlutými lepovými deskami na stromech. Od začátku července zahájíme postřik přípravkem Mospilan nebo Spintor. Do postřiku přidáme trochu sirupu a volíme větší kapky postřikovací jíchy. Ošetření opakujeme 3x po 14 dnech. Jako další opatření provádíme prokypření půdy na podzim pod stromy s přidáním dusíkatého nebo páleného vápna. Dále je vhodné provést přikrytí půdy pod stromy netkanou textilií, a to v měsíci červnu, k zabránění výletu škůdce a rovněž v srpnu k vnikání larev do půdy. Také provádíme odstranění a likvidaci napadených plodů spálením.